Sanayi ve Endüstri
ANASAYFA \ SEKTÖRLER \ Sanayi ve Endüstri

Sanayi ve Endüstri


Sanayinin her alanında su kullanımı çok yüksektir ve bu sularda istenilen özellikler bulunmadığı takdirde sonuçları ağır olabilecek olaylar yaşanabilir. Kimi fabrikalarda su, üretim için hammade niteliği taşır kimilerinde ise yardımcı tesislerin kontrolünde bulunur. Bu iki durum için farklı tip su üretimi yapmak gereklidir.

İlk olarak üretimde kullanılacak su için konuşursak istenilen değerler elde edilmez ise ürün kalitesi çok kötü etkilenebilir veya üretim, su istenen yapıya gelene kadar durmak zorunda kalır. Bu gibi durumlarda sistem üzerindeki enstrümanlar ve harici ekipmanlarla belirli periyotlar ile ölçümler yapılıp sistemin sağlıklı çalışıp çalışmadığı gözetim altında olmalıdır, aksi takdirde etkisi doğrudan ürün kalitesi olarak karşımıza gelebilir.

İkinci durum ise yardımcı tesisler tarafından kontrol edilen su sistemleridir. Hava, su ve soğutma üniteleri gibi yardımcı tesislerin kontrolünde olan sistemlerden su bölümünü inceleyecek olursak çoğunlukla tesisin soğutma suyu görevini üstlenirler. Soğutma suları için istenen değerler üretimde talep edilen kadar hassas olmasada burada da yüksek önem arz etmektedir. Soğutma sularında olmazsa olmaz özellik buharlaşma gerçekleştiğinde suyun içinde bulunan medyanın hatlarda belirli bir süre sonra tıkanıklığa yol açmamasıdır. Aynı şekilde bu sular makinelerde de kullanıldığı için makinelerinde bakım maliyetlerini ciddi anlamda yukarı çekecektir.


Paylaş :              
DİĞER
  • otel arıtma sistemleri

    Turizm

  • Tarım

  • Maden İşletmeleri