Enerji Santralleri Su Arıtım Sistemleri
ANASAYFA \ SEKTÖRLER \ Enerji Santralleri Su Arıtım Sistemleri

Enerji Santralleri Su Arıtım Sistemleri


Enerji üreten tesislerde kullanılan kaynak, kuyu vs sularının içerisinde bulunan yüksek askıda katı madde (AKM), tortu gibi fiziksel maddelerden arıtılması gerekmektedir. Bu tip tesislerde buhar kazanlarını besleyen suyun içerisinde bulunan tüm maddeler hatlarda tıkanıklığa buhar üretim kapasitesinin düşmesine yol açacaktır buda verimliliği azaltacağı için böyle bir durum asla risk edilmek istenmez.

 

Önerilen sistem tipi ön filtrasyon ünitesi ile başlayıp yapılan su analizine göre şekillenir. Ancak genel anlamda bakarsak Kum, Karbon, Antrasit ve Birm minerallerinden oluşan bir ön arıtma sistemi kurulur ve çıkışında Ultrafiltrasyon ünitesine girerek 0,03 mikrondan daha büyük olan tüm medya burada tutulur ve üst düzey bir filtrasyon kalitesine ulaşılır. Ultrafiltrasyondan sonra elde edilen ürün suyu Reverse Osmosis (R.O.) sistemine giriş yaparak su içerisindeki iletkenlik %99 oranında düşürülür ve saf su elde edilmiş olur. Buradaki filtrasyon geçirgenliği 0,0001 mikron seviyesindedir, bu sayede suyun içerisinde önfiltrasyon sonrasında kalmış olan tüm istenmeyen medya tutularak işletmenin ihtiyacı olan su kalitesi elde edilmiş olur.

 

Eğer işletmenin ihtiyacı olan su ultra saf su mertebesindeyse bu noktalara Reverse Osmosis ürün suyu EDI (Elektro Deiyonizasyon) yada Mixed Bed (Karışık Yataklı Reçine) sistemine girerek iletkenliği talep edilen değere getirilir.


Paylaş :              
DİĞER
  • otel arıtma sistemleri

    Turizm

  • Tarım

  • Maden İşletmeleri